20. numer rocznika 'Zagłada Żydów. Studia i Materiały'
Prezentujemy kolejny. 20. już, jubileuszowy numer rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" w formule ONLINE FIRST - Open Acces. Tematem przewodnim nowego tomu czasopisma „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” jest szeroko pojęty temat PSYCHOLOGIA a ZAGŁADA.
Premiera i dyskusja o książce OTO WIDAĆ I OTO SŁYCHAĆ
Zapraszamy na premierową prezentację i dyskusję - Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce, najnowszej publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Krzysztof Persak rozmawiać będzie z redaktorami tomu Barbarą Engelking, Jackiem Leociakiem i Dariuszem Libionką
Replika Michała Kowalskiego na artykuł Jana Grabowskiego i Katarzyny Markusz
Michał Kowalski, autor rozdziału pt. „Chyba Żydów będą brać do Treblinki. Lepiej będzie, gdy zostaniesz w domu”. Polscy mieszkańcy miasteczek leżących wokół Treblinki jako świadkowie Zagłady. Studium lokalne, który ukazał sie w tomie "Oto widać i oto słychać" odpowiada na artykuł prof. Jana Grabowskiego i dr Katarzyny Markusz z portalu Jewish.pl
W listopadzie, po długim oczcekiwaniu, ukaże się najnowsza publikacja podsumowująca projekt badawczy Centrum pt. „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939–1945)”
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Odszedł Julian Baranowski
Odszedł Julian Baranowski
23.11.2009 07:07:25
22 listopada 2009 r. zmarł Julian Baranowski archiwista i historyk Łodzi, autor wielu książek i artykułów o getcie łódzkim i losie Żydów w Kraju Wart (Warthegau)
Julian Baranowski
Jak mało kto znal Łódź, Bałuty, tereny po byłym getcie, każdy dosłownie tam kąt, i jak mało kto znał przeogromne archiwalia dotyczące Ghetto Litzmannstadt. Gdyby nie on i jego wiedza, zakończona ostatnio publikacja pięciu tomów Kroniki Getta Łódzkiego zapewne nie mogłaby się ukazać. Zdążył ją jeszcze zobaczyć.
Był poza tym wspaniałym człowiekiem, którego w każdej chwili można było poprosić o pomoc, radę, wskazówki. Nigdy jej nie odmówił.
Pracował przy niezliczonych projektach, publikacjach, wystawach, filmach.
Znało go mnóstwo ludzi nie tylko w Lodzi.
Julek to była instytucja sama w sobie.
Widziałam go trzy tygodnie temu, wyniszczonego okrutnie przez chorobę. Był jeszcze pełen optymizmu, właśnie wyszedł ze szpitala i miał plany dalszej pracy naukowej, zaangażowany bez reszty w to co robił.
Alina Skibińska
zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów